Podstawowe zasady gry w BilardBilard to gra umiejętności, precyzji i strategii, która wymaga pewnej ręki i ostrego oka, aby odnieść sukces. To było przez wieki i jest powszechnie uważany za jeden z najbardziej wymagających gier do opanowania, ponieważ obejmuje tak wiele różnych umiejętności. Istnieje wiele odmian gry, najbardziej popularny jest angielski bilard, ale bez względu na to, który wariant grasz istnieją pewne podstawowe zasady, które mają zastosowanie do wszystkich z nich. Nawet jeśli nigdy wcześniej nie grałeś lub nie znasz nikogo, kto gra regularnie, nauka podstaw da ci przewagę, gdy następnym razem natkniesz się na stół i kij w lokalnym pubie lub klubie.

Sprzęt

Zanim będzie można zrozumieć zasady każdego z różnych rodzajów bilarda, trzeba najpierw zrozumieć sprzęt używany do gry. Najważniejszym elementem wyposażenia, że trzeba grać w każdy rodzaj bilarda jest stół bilardowy. Stoły te są prostokątne i mają zielone pokrycie tkaniny, które można wykorzystać do linii strzałów. Mają również sześć kieszeni na każdym końcu, jeden w każdym rogu i jeden w środku. Kieszenie to otwory, w które trzeba wbić piłkę, aby zdobyć punkty. Inne ważne elementy wyposażenia to biała bila, czerwona bila, czarna bila, kij bilardowy, kule bilardowe, stół bilardowy, trójkąt i opcjonalnie kreda. Bile bilardowe są zwykle wykonane z kości słoniowej, ale mogą być również wykonane z tworzywa sztucznego. Istnieją dwa rodzaje kul używanych w różnych rodzajach bilarda. Czerwona piłka jest większa niż inne kulki i jest używany w grze zwanej angielski bilard. Czarna bila jest używana w innych rodzajach bilarda i jest czasami nazywany "plamy" lub "stałych". Biała bila jest używana do uderzania innych bil na stole i jest jedyną bilą, która nie może być w kieszeni. Jest mniejszy niż inne piłki i biały kolor. Stół bilardowy jest płaska powierzchnia, na której grasz. Trójkąt jest używany do oznaczenia, gdzie trzeba pot czerwoną bilę, a kreda jest używany do oznaczenia, gdzie masz na celu, kiedy strzelać.

Podstawowe zasady angielskiego bilarda

Celem gry jest wbicie czerwonej bili do jednej z sześciu kieszeni na końcu stołu lub wbicie czarnej bili po wbiciu czerwonej bili. Oznacza to, że są dwa sposoby na wygranie gry. Można wbić czerwoną bilę lub wbić czarną bilę po wbiciu czerwonej. Punkty są przyznawane podczas gry tylko za następujące strzały: - Pula: - Kieszenie wykonane przez czerwoną bilę. - In-offs: - strzał, który nie trafia w czerwoną bilę, ale toczy się poza stół i do poduszki. - Safety shots: - Kiedy czerwona bila jest zablokowana przez czarną bilę tak, że nie może być legalnie uderzona. - Push-outs: - Gdy bila jest blokowana przez dwie inne bale tak, że nie może być legalnie uderzona.

Podstawowe zasady snookera

Celem gry jest wbicie wszystkich kolorowych bil do kieszeni, zanim biała bila zostanie wbita. Punkty są przyznawane podczas gry tylko za następujące strzały: - Garnki: - Kieszenie wykonane przez kolorowe kule. - Strzały z wyskoku: - Kiedy biała bila zostaje uderzona poza stół i ląduje w przeciwnej kieszeni. - Misses: - Każdy strzał, który nie trafia w żadną bilę. - Faule: - Kiedy gracz popełnia faul podczas gry.

Strategie

Znając podstawowe zasady każdego rodzaju gry w bilard jest pomocne, gdy po raz pierwszy uczą się gry, ale trzeba też nauczyć się podstaw strategii, jeśli chcesz stać się naprawdę wykwalifikowanym graczem. W każdej grze w bilard, istnieje wiele sposobów, aby zrobić strzał, ale większość graczy tylko kilka standardowych technik. W każdej grze, istnieje standardowy sposób gry każdego rodzaju strzałów, ale istnieje wiele różnych sposobów, aby zagrać każdy strzał w zależności od okoliczności. - Bezpieczna gra: - odnosi się do strzałów, które grasz, gdy nie możesz ryzykować błędu. Jest to najważniejszy aspekt gry strategicznej, ponieważ może stanowić różnicę między wygraną a przegraną grą. - Wrong-rail play: - Jest to rodzaj bezpiecznego zagrania, w którym uderzasz białą bilę w kierunku szyny tuż przy dłuższym boku stołu. - Dobra gra defensywna zazwyczaj prowadzi do wygrania gry bez konieczności wykonywania bardziej ryzykownych zagrań.

Zasady i etykieta

Jeśli dopiero zaczynasz grać w bilard, jest kilka podstawowych zasad i etykiety, których powinieneś przestrzegać. Jeśli jesteś w klubie lub w czyimś domu, należy zawsze zapytać o pozwolenie przed użyciem stołu bilardowego, jeśli jesteś w domu przyjaciela, należy zawsze zaoferować chip w kosztach gry. Po uzyskaniu zgody na grę, należy uważać, aby nie uszkodzić stołu podczas gry. Chociaż wypadki się zdarzają, powinieneś starać się je zminimalizować poprzez utrzymywanie swoich kijów w czystości i nie stosowanie zbyt dużego nacisku podczas gry. Kiedy grasz w bilard lub angielski, powinieneś zawsze starać się utrzymywać swoje sukno w czystości, ponieważ brudne sukno utrudnia prawidłowe przemieszczanie się strzałów. Należy również utrzymać stół tak czyste, jak to możliwe, a jeśli grasz w miejscu publicznym, należy zawsze pamiętać, aby odłożyć wszystkie kulki brakuje tak, że inni mogą grać.

Praktyka i cierpliwość zagwarantuje sukces

Bilard to gra umiejętności, precyzji i strategii, która wymaga pewnej ręki i bystrego oka, aby odnieść sukces. Istnieje od wieków i jest powszechnie uważana za jedną z najtrudniejszych gier do opanowania, ponieważ obejmuje tak wiele różnych umiejętności. Istnieje wiele odmian gry, najbardziej popularny jest angielski bilard, ale bez względu na to, który wariant grasz istnieją pewne podstawowe zasady, które mają zastosowanie do wszystkich z nich. Nawet jeśli nigdy nie grałeś wcześniej lub nie znasz nikogo, kto gra regularnie, nauka podstaw da ci przewagę następnym razem, gdy natkniesz się na stół i kij w lokalnym pubie lub klubie.