Sporty Precyzyjne: Globalne spojrzenie na sport strzelectwa precyzyjnego‍Strzelanie precyzyjne to sport wymagający precyzji, dokładności i szybkości. Polega na strzelaniu do niezwykle małych celów z różnych odległości, często jednym strzałem do każdego celu. Na arenie międzynarodowej istnieją różne organy zarządzające, które nadzorują różne dyscypliny tego sportu. W ramach tych organizacji i federacji, istnieje wiele subdyscyplin i regionalnych różnic w zasadach dla każdego z różnych typów zawodów. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o strzelectwie precyzyjnym na całym świecie, w tym o jego historii, obecnych wybitnych organizacjach i znaczących zawodowcach...

Historia strzelectwa precyzyjnego

Historia strzelectwa precyzyjnego jest bogata, sięga połowy XIX wieku. Podczas gdy niektóre formy tego sportu sięgają jeszcze dalej, większość regulowanych zawodów strzeleckich została opracowana po drugiej wojnie światowej. Wiele dyscyplin w sporcie opiera się na istniejących praktykach wojskowych, często z nowoczesnym twistem, aby uczynić je bardziej dostępnymi dla ludności cywilnej. Pierwsze znane użycie terminu "strzelanie precyzyjne" miało miejsce w 1859 roku, kiedy to został on użyty do opisania strzelania na odległość 300 jardów lub mniejszą. Choć nie jest to coś, co dziś uznalibyśmy za współczesne strzelanie precyzyjne, pokazuje to, że koncepcja ta istnieje od dawna. W świecie sportu, strzelanie precyzyjne również istnieje od dawna. W rzeczywistości pierwsze mistrzostwa świata w strzelaniu precyzyjnym odbyły się w 1934 roku, a ich organizatorem była brytyjska organizacja National Small-Bore Rifle Association. Narodowe Stowarzyszenie Strzeleckie w Stanach Zjednoczonych zorganizowało pierwsze zawody w strzelaniu precyzyjnym w 1937 roku.

Organizacje strzelectwa sportowego

Jako że jest to sport, strzelanie precyzyjne jest zarządzane przez różne organizacje, z różnymi zasadami i przepisami, które mają zastosowanie na każdym poziomie zawodów. Niektóre z najbardziej znaczących organizacji w świecie strzelectwa precyzyjnego są następujące: W USA istnieją dwa główne organy zarządzające strzelaniem precyzyjnym. Pierwszą z nich jest Narodowe Stowarzyszenie Strzeleckie (National Rifle Association, NRA). NRA jest organizacją non-profit, która skupia się na ochronie broni palnej i sportów strzeleckich. Organizuje wiele rodzajów zawodów, z czego jednymi z najbardziej popularnych są zawody w strzelaniu precyzyjnym. Drugim jest Narodowa Fundacja Sportów Strzeleckich, lub NSSF. NSSF jest organizacją handlową, która reprezentuje producentów, sprzedawców i dostawców broni palnej i akcesoriów. NEPIC jest organem zarządzającym strzelectwem precyzyjnym w Wielkiej Brytanii i całej Wspólnocie Narodów. Zapewnia forum do dyskusji, edukacji i szkoleń dla strzelców precyzyjnych. NAA jest jednym z głównych organów zarządzających strzelectwem precyzyjnym w Australii. Organizuje różne zawody i ma dużą bazę członków. NRA-SM jest organem zarządzającym strzelaniem precyzyjnym w Brazylii. IMA jest organem zarządzającym strzelaniem precyzyjnym w Indiach. NRA to skrót od Norges Riksforbund, który jest organem zarządzającym strzelaniem precyzyjnym w Norwegii. NAR jest organem zarządzającym strzelectwem precyzyjnym w Nowej Zelandii. APRA jest organem zarządzającym strzelectwem precyzyjnym w Argentynie. AAF jest organem zarządzającym strzelectwem precyzyjnym w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Rodzaje strzelania precyzyjnego

Istnieje wiele subdyscyplin strzelectwa precyzyjnego, z których każda ma swój własny, specyficzny zestaw zasad i przepisów. Niektóre z najbardziej znanych typów strzelania precyzyjnego to:

  • FTF to rodzaj strzelania precyzyjnego, w którym zawodnicy stoją w ustalonej odległości od celu. W pewnym momencie podczas zawodów, cel zostaje zwolniony, a strzelec musi go natychmiast trafić. Wygrywa osoba, która jest w stanie trafić w cel najszybciej.
  • Field shooting to kolejny rodzaj strzelania precyzyjnego. Główna różnica polega na tym, że w strzelaniu terenowym zawodnicy nie mają statycznej odległości i pozycji do strzelania. Zamiast tego, otrzymują cel i muszą przejść do miejsca, w którym będą w stanie trafić w cel jednym strzałem.
  • Strzelanie precyzyjne to rodzaj strzelania precyzyjnego, w którym strzelec używa karabinu do trafienia w cel na ustaloną odległość. Istnieje wiele subdyscyplin strzelania precyzyjnego, w tym odpoczynek na ławce, pozycja prone, stojąca, offhand i siedząca. Strzelanie precyzyjne rozpoczęło się jako wojskowe ćwiczenie szkoleniowe, ale od tego czasu zostało przyjęte przez strzelców cywilnych.

Porady dotyczące strzelania precyzyjnego

Przy tak wielu różnych rodzajach strzelania precyzyjnego, istnieje również wiele różnych sposobów, aby poprawić swoje umiejętności i stać się lepszym strzelcem precyzyjnym. Oto kilka wskazówek, jak można poprawić swoje strzelanie precyzyjne: Wewnątrz kontra na zewnątrz - Strzelanie precyzyjne to gra na ułamki. Możesz być w stanie trafić w tarczę z 10 jardów, ale czy możesz to zrobić z 10,01 jardów? Różnica pomiędzy trafieniem w zewnętrzną lub wewnętrzną część tarczy może zadecydować o zwycięstwie w zawodach. Ważne jest, aby być w stanie trafić bullseye konsekwentnie, bez względu na to, gdzie to jest.

Przewidywalność - Podczas gdy wewnątrz i na zewnątrz jest ważne, innym kluczem do bycia wielkim zawodnikiem jest bycie konsekwentnym. Chcesz być przewidywalny ze swoimi strzałami, abyś mógł trafić w to samo oko w kółko. Podczas gdy ważne jest, aby być w stanie trafić na zewnątrz bullseye w niektórych sytuacjach, jeszcze ważniejsze jest, aby być w stanie powtórzyć swoją dokładność.

Słynni profesjonalni strzelcy

Istnieje wiele słynnych strzelców precyzyjnych i profesjonalistów w tym sporcie. Oto lista kilku z nich:

  • Frankie McAy - McAy jest jedyną osobą, która wygrała 10 Mistrzostw Świata w Bench Rest. Jest również jedyną osobą, która wygrała dwa Mistrzostwa Świata w dwóch różnych dyscyplinach.
  • Julie Adams - Adams jest bardzo udekorowaną strzelczynią, która zdobyła wiele nagród, w tym pięć kolejnych mistrzostw kraju w konkurencji karabinów NRA High Power.
  • Christian Klees - Klees został uznany niemieckim strzelcem roku. Był również strzelcem olimpijskim w zawodach 10-metrowego Air Rifle.
  • Chris Cheng - Cheng wygrał amerykańskie mistrzostwa National Rifle Association w Bullseye w 2010 roku. Jest również gospodarzem w programie telewizyjnym TopShot.

Strzelanie precyzyjne to nie tylko fajny sport, ale także umiejętność, która może być korzystna na wiele różnych sposobów. Może pomóc Ci rozwinąć cierpliwość i skupienie, a także zapewnić poczucie spełnienia, gdy poprawisz swoje umiejętności. Możesz ćwiczyć strzelanie precyzyjne w wielu różnych miejscach i nie potrzebujesz do tego drogiego sprzętu. Kiedy jesteś gotowy, aby wziąć swoje strzelanie precyzyjne do następnego poziomu, można dołączyć do klubu lub konkurencji i poznać nowych przyjaciół, którzy kochają ten sport tak samo jak ty.