Przewodnik początkującego gracza w bilardBilard to jedna z najstarszych istniejących gier. Gra się w nią od wieków i nadal cieszy się popularnością wśród ludzi w każdym wieku. Istnieje wiele odmian tej gry, więc łatwo znaleźć taką, która odpowiada naszym zainteresowaniom. Standardowa wersja bilardu to bilard, zwany też potocznie pool. Zazwyczaj gra się w nią w barach lub innych miejscach towarzyskich, choć istnieją też mniejsze wersje, którymi można się cieszyć w domu. Jeśli chcesz spróbować swoich sił w tej grze, przeczytaj dalej, a dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o bilardzie, niezależnie od tego, czy jesteś zupełnie początkującym, czy doświadczonym graczem, który szuka wskazówek i trików, by doskonalić swoje umiejętności.

Na czym polega gra w bilarda?

Bilard to rodzaj gry bilardowej, w którą gra się na prostokątnym stole z 6 kieszeniami po każdej stronie. Zazwyczaj gra się w dwie osoby lub dwie drużyny po dwie osoby, choć można też grać samemu. Celem gry jest umieszczenie białej bili w kieszeni drugiej osoby w jak najmniejszej liczbie uderzeń. W grze może brać udział dowolna liczba osób i dowolna liczba bil. Termin "bilard" jest też czasem używany w odniesieniu do konkretnej gry rozgrywanej na stole z kieszeniami, ale istnieje wiele odmian tej gry. Początki tej gry sięgają 1599 roku, kiedy to grano w nią we Francji. Uważa się, że wzięła swoją nazwę od stołów pokrytych zielonym suknem, które nazywano "stołami billardowymi". Uważa się, że nazwa "bilard" została przyjęta ze względu na podobieństwo zielonego sukna do koloru stołu bilardowego.

Jak grać w bilard

- Zrozumieć stół i jego oznaczenia: Stół bilardowy to specjalny rodzaj stołu, który jest oznaczony wzorem siatki. Stół jest podzielony na sześć kieszeni po każdej stronie. W tych kieszeniach należy wbić białą bilę, aby zdobyć punkty. Każdy stół jest także oznaczony miejscem na rozbicie, z którego oddaje się pierwszy strzał w każdej grze. - Poznaj zasady gry: Istnieje wiele różnych rodzajów gier bilardowych, ale standardowa wersja, zwana pool, może być rozgrywana między dwiema osobami lub dwoma zespołami po dwie osoby. Celem gry jest umieszczenie białej bili w kieszeni drugiej osoby w jak najmniejszej liczbie uderzeń. Punkty zdobywa się w zależności od tego, gdzie zostanie umieszczona biała bila. Wygrywa się, jeśli zdobędzie się określoną liczbę punktów przed przeciwnikiem. Istnieje wiele innych zasad, które odnoszą się do różnych rodzajów gier bilardowych.

Terminy bilardowe, które powinieneś znać

  • Break: Break jest pierwszym uderzeniem w każdej grze. Zazwyczaj jest on wykonywany z miejsca rozbicia na stole. W standardowym bilardzie amerykańskim gracz, który wbija bile, ma przewagę podczas gry, ponieważ może umieścić bile w sposób, który pomoże mu wygrać.
  • Bila biała: Biała bila rozpoczyna każdą grę na środku stołu i jest jedyną bilą, która może być legalnie uderzona jako pierwsza. Jest to również jedyna bila, która może być użyta do wbicia innej bili.
  • Stojak: Stojak jest specjalnym urządzeniem służącym do porządkowania pozycji początkowej bil po rozbiciu. Stojak jest używany w grze w dziewiątkę oraz we wszystkich innych grach, w których bile nie są rozbijane. Stojak jest również używany do porządkowania bil po wystąpieniu faulu. -
  • Snooker: Faul w snookerze to faul, w wyniku którego przeciwnik otrzymuje pewną liczbę punktów. W grze w 8-bil, snooker ma miejsce, gdy biała bila trafi do niewłaściwej kieszeni.

Podstawowy sprzęt bilardowy

  • Kij bilardowy: Kij bilardowy jest najważniejszym elementem wyposażenia w bilardzie, ponieważ służy do uderzania białej bili. Przy wyborze kija należy pamiętać, że różne typy kijów są przeznaczone dla różnych osób i do różnych typów uderzeń.
  • Stół: Stół to powierzchnia, na której rozgrywana jest gra. Stoły do gry w bilard można znaleźć w centrach rekreacyjnych, barach i domach prywatnych.
  • Bile: W każdej grze w bilard używa się pewnej liczby bil. Liczba bil i ich rozmiar zależą od rodzaju gry w bilard, która jest rozgrywana.

Strategie wygrywania w bilard

Miej oko na białą bilę: Biała bila jest najważniejszą bilą w grze, ponieważ decyduje o tym, gdzie wylądują wszystkie pozostałe bile. Dlatego, gdy masz zamiar uderzyć, staraj się nie patrzeć na inne bile na stole. Zamiast tego trzymaj wzrok na białej bili i wyobrażaj sobie, gdzie ona wyląduje. Trzymaj rękę blisko mostka: Ręka służy ona do stabilizacji kija, zwłaszcza przy uderzeniach z follow-through. Dużo ćwicz: Najlepszym sposobem na poprawę gry w bilard jest częste ćwiczenie. W Internecie można znaleźć miejsca, w których można grać w swoim mieście. Teraz, gdy wiesz już wszystko o bilardzie, jesteś gotowy, by spróbować swoich sił w tej klasycznej grze. Możesz grać z przyjaciółmi, w lokalnym barze lub centrum rekreacji.