Jak grać w kręgle: Gra umiejętności i strategiiBowling to gra umiejętności i strategii. Nie chodzi tylko o to, by rzucać kulą tak mocno, jak tylko się da. Trzeba myśleć o kątach, jak szybko trzeba ją toczyć i jaki rodzaj strzału byłby najlepszy w danej sytuacji. Istnieje również wiele odmian kręgli, od 10-pin do candlepins, z których każdy ma swoje własne zasady i strategie. Jeśli szukasz czegoś zabawnego do zrobienia z przyjaciółmi lub rodziną, kręgle to świetna opcja. Jest to również jedna z niewielu gier, w którą mogą grać razem ludzie w każdym wieku i o każdej sprawności fizycznej i dobrze się bawić. Czytaj dalej, aby uzyskać więcej informacji o tym, jak grać w kręgle.

Sprzęt potrzebny do gry w kręgle

Do gry w kręgle potrzeba kilku elementów wyposażenia. Najważniejszym z nich jest sama kula do kręgli. To jest to, co rzucasz w dół toru, więc trzeba coś, co będzie toczyć prosto i wylądować w odpowiednim miejscu. Kule do kręgli są w różnych wagach i rozmiarach w zależności od rodzaju kręgli, które robisz. Kolejnym niezbędnym elementem są buty do gry w kręgle. Trzeba je mieć na sobie, gdy stoi się na torze podejściowym. Na koniec potrzebny jest sam tor. To właśnie na nim kula będzie się toczyć i w końcu spocznie. Można go kupić lub wypożyczyć w większości kręgielni.

Będziesz także potrzebował karty wyników, aby śledzić swoją grę. W ten sposób ty i twoi koledzy będą wiedzieć, jakie były wyniki innych graczy. Zazwyczaj można ją dostać w recepcji kręgielni.

Podstawowe zasady gry w kręgle

Jeśli chodzi o zasady gry w kręgle, jest kilka rzeczy, które musisz wiedzieć. Mając to na uwadze, przyjrzyjmy się, jak grać w kręgle:

  • Każdy gracz otrzymuje dwie rolki na ramkę. Pierwsza rolka jest znana jako "open roll", a druga to "spare roll". Jeśli pierwsza rolka jest zapasowa, to gracz zachowuje pierwszą rolkę jako swój wynik. Jeśli pierwsza rolka jest rynną, wtedy następna rolka jest wynikiem. Jeśli graczowi uda się uzyskać spare przy swoim pierwszym rzucie, to otrzymuje on spare jako swój wynik. Jeśli otwarta rolka jest rynną, gracz dostaje zapas jako wynik.

  • Jest 10 kręgli na ramkę i gracz musi strącić wszystkie 10 kręgli, aby uzyskać "strike". Jeśli strąci dziewięć z 10 kręgli, otrzymuje 'spare'. Jeśli gracz strąci dwa lub mniej kręgli, jest to znane jako 'gutter'.

  • Wynik gracza to liczba kręgli pozostałych po zakończeniu 10. ramki.

Punktacja

Istnieje kilka różnych typów metod punktacji, które można wykorzystać podczas gry w kręgle. Najbardziej powszechna metoda punktacji jest znana jako Pascal. Pascal jest metodą punktową, w której sumuje się całkowitą liczbę kręgli strąconych w każdej klatce gry, a następnie dodaje 10 do tej liczby. Jeśli gracz strąci dodatkowy pin w ostatniej ramce, dostaje dodatkowe 10. Jeśli dwie osoby rywalizują ze sobą, osoba z najniższym łącznym wynikiem na końcu wygrywa.

Inna popularna metoda punktacji znana jest jako Roman. Otrzymujesz 20 punktów, jeśli strącisz wszystkie 10 ramek w pierwszych dwóch rolkach. Każda dodatkowa ramka daje ci 5 punktów. Osoba z najniższym wynikiem na koniec gry wygrywa.

Rodzaje gier rozgrywanych przy pomocy kuli do kręgli

Istnieje kilka różnych typów gier rozgrywanych przy użyciu kuli do kręgli. Najczęstszym typem jest 10-pin bowling, który jest grany w prawie każdej kręgielni na świecie. Innym powszechnym typem jest candlepin bowling, który jest najbardziej popularną grą w kręgle w Nowej Anglii.

Istnieją również inne rodzaje gier, które mogą być odtwarzane z kulą do kręgli. Three-pin bowling jest grany we Francji i Australii. Six-pin bowling jest popularny w części Europy. A duckpin bowling jest grany w Nowej Anglii, Nowym Jorku i Kanadzie.

Strategia dla odnoszących sukcesy kręglarzy

Jest kilka rzeczy, o których musisz pamiętać, jeśli chcesz być skutecznym graczem w kręgle. Po pierwsze, upewnij się, że masz odpowiedni typ kuli dla rodzaju gry, w którą grasz. Będziesz także chciał się upewnić, że piłka jest prawidłowo naoliwiona. Jest to szczególnie ważne, jeśli grasz z 10-pin kul.

Jeśli chodzi o rzucanie piłki, chcesz mieć na uwadze dwie rzeczy. Po pierwsze, chcesz się upewnić, że pozwalasz piłce toczyć się trochę przed zwolnieniem go. To da mu prostszą trajektorię i większą szansę na przewrócenie kołków. Następnie, chcesz zachować piłkę poniżej poziomu kolana, jak jesteś uwalniając go. To pomoże Ci utrzymać go od hakowania zbyt daleko w jedną stronę.

Trening umiejętności

W kręgle zaangażowanych jest wiele podstawowych umiejętności, takich jak utrzymanie właściwej formy, celowanie i wyczucie czasu. Najważniejszą umiejętnością jest dokładność. Jeśli nie jesteś dokładny, nie będziesz w stanie dobrze grać. Musisz odpowiednio wycelować kulę, aby toczyła się prosto, gdy uderzy w kręgiel. Musisz również uderzyć piłkę w odpowiednim czasie, tak aby zatrzymała się na torze. Czas jest również ważny. Musisz wiedzieć, kiedy wypuścić piłkę, aby dotarła do kieszeni na czas. Jeśli nie wiesz, kiedy wypuścić piłkę, twój wynik ucierpi. Pozostałe umiejętności to kwestia techniki. Istnieją różne rodzaje kul do kręgli, a niektóre mają różne sposoby toczenia się po torze. Różne style gry w kręgle wymagają różnych stylów butów do gry w kręgle, a nawet różnych rodzajów kul. Najlepszym sposobem na nauczenie się tych wszystkich rzeczy jest regularne ćwiczenie z przyjacielem lub członkiem rodziny, który wie, co robi, lub wzięcie jednego lub więcej kursów gry w kręgle.