Kręgle dla początkujących: Prosty przewodnik do nauki gry w kręgleBowling to sport, który wymaga bardzo mało sprzętu i może być uprawiany praktycznie wszędzie! W rzeczywistości jest to jeden z najbardziej rozpowszechnionych sportów na świecie, w którym regularnie uczestniczy ponad 205 milionów ludzi. W wielu miejscach kręgle są postrzegane przede wszystkim jako rozrywka dla osób starszych lub rodzin szukających czegoś do zrobienia w nocy. Jednak jest to coś więcej niż tylko to! Bowling to ekscytująca gra dla wszystkich grup wiekowych i umiejętności, w którą można grać samemu lub z przyjaciółmi. Rozpoczęcie gry w kręgle nie jest wcale trudne. Podążaj za naszym przewodnikiem krok po kroku, aby dowiedzieć się wszystkiego, co musisz wiedzieć o rozpoczęciu tej niesamowitej gry...

Poznaj podstawowe zasady i punktację

Istnieje wiele odmian kręgli, ale standardowe zasady zostały wymienione poniżej. W grę można grać w parach lub w zespołach do 2 lub 4 osób po każdej stronie.

 • Każdy kręglarz na zmianę rzuca kulą w dół alei składającej się z 10 lub 12 torów do kręgli (w zależności od rodzaju gry, w którą grasz).

 • Punkty zdobywa się poprzez strącenie jak największej liczby kręgli przy każdym rzucie.

 • W każdym rzędzie znajduje się 10 kręgli, a za każdy przewrócony kręgiel dostajesz 10 punktów.

 • Otrzymujesz dodatkowe 10 punktów za każde uderzenie, gdzie wszystkie 10 kręgli zostaje strącone pierwszą rzuconą kulą.

 • Uderzenie następuje, gdy wszystkie 10 kręgli zostanie strącone jednym rzutem.

 • Jeśli rzucisz dwie kule i strącisz wszystkie 10 kręgli obiema, to jest to spare. Jest to warte 10 punktów.

 • Traci się punkt za każdy strącony kręgiel, ale traci się 10 punktów, jeśli strąci się wszystkie kręgle.

 • Wygrywa drużyna z najwyższym wynikiem.

Wybór sprzętu

Kiedy po raz pierwszy zaczniesz grać w kręgle, prawdopodobnie będziesz mógł pożyczyć sprzęt od przyjaciela. Ostatecznie, prawdopodobnie będziesz chciał kupić własną kulę do kręgli i buty do kręgli.

 • Kule do kręgli: Kule do kręgli to dość wyspecjalizowane elementy wyposażenia. Będziesz chciał znaleźć taką, która jest dla Ciebie odpowiednia i ma odpowiedni poziom przyczepności. Te dwa czynniki wpłyną na prędkość kuli i ilość spinów, które na niej umieścisz.

 • Buty do kręgli: Buty do kręgli są zaprojektowane tak, aby zapewnić dobrą przyczepność do podłogi, a jednocześnie chronić stopy przed okazjonalnym rozbryzgiem wody, który będzie na podłodze.

 • Inne wyposażenie: Istnieje kilka innych elementów wyposażenia, które możesz chcieć rozważyć zakup. Torba na kręgle ułatwi transport sprzętu do i z torów. Szczotka do czyszczenia kuli jest przydatna do czyszczenia kuli po każdym rzucie, aby uniknąć gromadzenia się brudu i kurzu, które mogłyby wpłynąć na wydajność kuli.

Podstawy uderzeń w kręgle

Istnieje kilka kluczowych elementów dobrego uderzenia w kręgle. Są to: chwyt, postawa i wypuszczenie.

 • Chwyt: Jest to punkt wyjścia dla twojego uderzenia w kręgle. Ważne jest, aby palce były rozluźnione, ale jednocześnie wywierały wystarczający nacisk, aby utrzymać kontrolę nad kulą przez cały dystans.

 • Your Stance: Sposób, w jaki stoisz, będzie odgrywał znaczącą rolę w określeniu, jak twoja kula podróżuje w dół toru. Dobrą zasadą jest stanie ze stopami nieco szerszymi niż biodra i palcami zwróconymi do wewnątrz.

 • Twoje uwolnienie: Kiedy jesteś gotowy do rzucenia swojej piłki, musisz wypuścić ją płynnie, ale z wystarczającą prędkością i mocą, aby zapewnić, że podróżuje ona na właściwą odległość w dół toru.

Gra w kręgle nie jest tylko dla osób starszych lub rodzin szukających czegoś do zrobienia w nocy. Jest to również wymagający i ekscytujący sport, którym mogą cieszyć się wszystkie grupy wiekowe.

Kiedy pierwszy raz zaczniesz grać w kręgle, prawdopodobnie będziesz mógł pożyczyć sprzęt od przyjaciela. W końcu będziesz chciał kupić własną kulę do kręgli i buty do kręgli. Aby upewnić się, że Twoje uderzenie w kręgle jest tak dobre, jak to tylko możliwe, postępuj zgodnie z naszymi podstawami. Istnieje ogromna różnorodność torów do gry w kręgle, kul i innego sprzętu, które można dostosować do wszystkich poziomów umiejętności, wieku i budżetu. Ciesz się grą, a będziesz zaskoczony, jak szybko się poprawisz!

Kręgielnia: pomysł na udany weekend

Fajnym i ekscytującym pomysłem na weekendową rozrywkę jest pójście na kręgle. To przyjazne rodzinie zajęcie może cieszyć wszystkie grupy wiekowe, od małych dzieci po seniorów. Dodatkowo jest to tanie i łatwe do zorganizowania. Ponadto, udany pomysł na rozrywkę weekendową musi być dobrze zaplanowany.

Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, oto kilka wskazówek dotyczących udanej weekendowej rozrywki: Upewnić się, że kręgielnia ma wystarczająco dużo pasów - upewnij się, że masz wystarczająco dużo pasów, aby dostosować się do potrzeb Twojej partii. Na przykład, jeśli chcesz grać w drużynach, potrzebujesz minimum dwóch torów.

Dobrze jest zacząć od jednego toru na raz, pozwalając graczom zapoznać się z aktywnością przed dodaniem kolejnych torów. Aby mieć pewność, że kręgielnia jest czysta i schludna - posprzątaj kręgielnię przed przybyciem gości, aby nie musieli spędzać dodatkowego czasu na sprzątaniu po sobie. Pamiętaj też, że jest to impreza, na której ludzie będą spędzać razem dużo czasu, więc ważne jest, aby czuli się komfortowo i bezpiecznie.