Wszystko co musisz wiedzieć o bilardzie: Przewodnik dla początkującychBilard jest jedną z najlepszych gier dla przyjaciół, którzy lubią spędzać czas i bawić się razem. Istnieje wiele wersji tej gry, ale najczęściej grana ma zielony stół bilardowy, z kieszeniami po trzech stronach. Przy tak wielu odmianach, może być trudno zacząć grać z przyjaciółmi. Dlatego jesteśmy tutaj, aby dać ci kilka porad, jak grać w bilard jako początkujący. W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o bilardzie: zasady, jak grać skutecznie i jakie są najlepsze bilardowe kije i kule dla twojego pierwszego doświadczenia z tą niesamowitą grą.

Zasady gry

Gra w bilard sięga XVI wieku, kiedy to grano w nią kulami wykonanymi z drewna i pokrywkami od skrzyń z herbatą jako stołem. Wymiary stołu były mierzone tak, jakby to było kryte pole do minigolfa, z kieszeniami z trzech stron. W tę grę można grać samemu lub z przyjaciółmi. Liczba graczy zmienia się w zależności od rozgrywanego wariantu, ale zazwyczaj można grać w gronie od dwóch do ośmiu osób.

Celem gry jest trafienie białą bilą we wszystkie inne bile i zatopienie ich w kieszeniach na stole. Każdy gracz ma swoją kolej i można albo pot kulki w kolejności numerycznej lub losowo. Zwycięzcą gry w bilard jest osoba, która jako ostatnia wbije bilę. Kiedy gra się kończy, należy zawołać "last frame". Jeśli grasz z przyjacielem, można również mieć handicapy, aby gra była bardziej interesująca.

Dla początkujących, najłatwiejsza wersja bilarda, aby rozpocząć z prostej kolei na standardowym stole wielkości. Zasady prostego bilarda kolejowego są takie same na każdym rozmiarze stołu. Na standardowym stole, istnieją dwie kieszenie na każdym końcu stołu, jeden na każdej stronie, a jeden w środku. Istnieją trzy szyny na każdej stronie stołu.

Jak grać w bilard: podstawy

Najpierw połóż monetę na szynie i spróbuj trafić w nią białą bilą. Jeśli ci się nie uda, jesteś winien swojemu przyjacielowi piwo. Jeśli ci się uda, twój przyjaciel jest ci winien piwo. Kiedy już to opanujesz, możesz spróbować przenieść monetę na drugą szynę. Jest to świetna gra, która pozwoli Ci się dobrze czuć z szynami stołu i zwiększy Twoją pewność siebie.

Następnie możesz spróbować uderzyć białą bilę w narożną kieszeń. Jest to świetny sposób, aby dowiedzieć się, jak działa kąt stołu i jak prawidłowo ustawić swoje strzały. Kiedy możesz konsekwentnie uderzyć bilę do narożnej kieszeni, jesteś gotowy, aby przejść do następnego etapu podstaw.

Największa wskazówka dla początkujących

Największą wskazówką dla początkujących jest, aby nie spieszyć się, aby zwiększyć swoją szybkość lub moc. Skup się najpierw na swojej formie, a potem martw się o zwiększenie prędkości. To pomoże ci uniknąć niepotrzebnych błędów i upewni się, że pozostajesz bezpieczny podczas gry.

Kiedy po raz pierwszy zaczynasz, ważne jest, aby skupić się na swoich podstawach, takich jak chwyt, cel i uderzenie. To właśnie te czynniki zadecydują o tym, czy wygrasz czy przegrasz grę. Czasami najlepiej jest zwolnić i poświęcić swój czas, aby uzyskać wszystko dobrze. To pomoże Ci uniknąć niepotrzebnych błędów i upewni się, że pozostajesz bezpieczny podczas gry.

Sprzęt, którego będziesz potrzebował

Jeśli jesteś gotowy do gry w bilard na prawdziwym stole, będziesz potrzebował kija bilardowego, bili bilardowej i stołu bilardowego. Kij bilardowy to długi kij, którego używasz do uderzania piłki. Istnieją różne rodzaje kijów, ale wszystkie mają jedną wspólną cechę: mają końcówkę, która jest bardzo gładka. To pozwala kijowi prześlizgnąć się przez powietrze i nawiązać kontakt z bilą przy jak najmniejszym tarciu. Kij do kija jest bardzo osobistym wyborem. Warto wypróbować kilka różnych rodzajów kijów, aby zobaczyć, który z nich najlepiej leży w dłoni.

Jeśli chodzi o bilardowe kulki, masz kilka opcji. Możesz użyć standardowej bili numer sześć, która ma średnicę 2-1/4 cala, lub możesz użyć mniejszej bili numer cztery. Mniejsza bila jest używana do snookera, który jest w zasadzie formą bilardu. Jeśli wybierzesz mniejszą bilę, będziesz potrzebował większego stołu, ponieważ będzie ona podróżować zbyt daleko. Należy również użyć większej bili do trzech poduszek bilardowych, która jest inną odmianą gry.

Strzały w bilardzie

Istnieje wiele strzałów w bilard; wszystkie mają różne poziomy trudności i mogą być skuteczne w różnych sytuacjach. Oto niektóre z najbardziej popularnych strzałów w bilard i początkujący przewodnik, jak je wykonać.

  • Najłatwiejszy strzał do opanowania jest prosty w strzał. To jest, gdy trafisz piłkę pod kątem 90 stopni do szyny. Najlepszym sposobem na to jest celowanie w środkową kieszeń. Jeśli bila uderzy w szynę, poleci prosto do kieszeni.

  • Kolejny to strzał straight in. To jest, gdy uderzasz piłkę pod kątem 90 stopni do szyny. Najlepszym sposobem na to jest celowanie w środkową kieszeń. Jeśli bila uderzy w szynę, trafi prosto do kieszeni.

  • Follow shot jest nieco bardziej wymagający niż straight in shot, ale nadal jest stosunkowo łatwy do nauczenia. Ten strzał to taki, w którym biała bila podąża za ścieżką bili obiektowej. Innymi słowy, uderzasz bilę obiektową, a ona powoduje, że biała bila podąża za nią. Bila obiektowa będzie poruszać się prosto, a biała bila będzie podążać za nią, tworząc prostą drogę do kieszeni.

  • Kombinacja strzał jest, gdy uderzyć piłkę z kombinacją strzał follow i masse strzał. To jest, gdy uderzasz bilę z wystarczającą siłą, aby wepchnąć ją prosto do kieszeni, a także sprawić, że obraca się z dala od kieszeni. To sprawia, że Twojemu przeciwnikowi jest o wiele trudniej wbić piłkę.