Przewodnik dla początkujących po zasadach gry w bilardBilard to gra o wielu odmianach, z których wszystkie polegają na uderzaniu kul do kieszeni. Jest wyzwaniem, ekscytacją i zabawą. Mimo to, jej zasady na pierwszy rzut oka mogą wydawać się skomplikowane. Bilard ma wiele różnych odmian, więc istnieje wiele zestawów zasad, które różnią się w zależności od rodzaju gry, w którą chcesz grać. Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym, czy zaawansowanym graczem, który chce po prostu podszlifować swoje umiejętności, znajomość zasad gry w bilard jest niezbędna. Chociaż nauka o wszystkich konkretnych szczegółów nie jest konieczne, aby po prostu bawić się grając w tę fantastyczną grę.

Podstawy

Głowny rodzaj gry to snooker, który jest rozgrywany z kijem i bilą. Celem jest wbicie kolorowych kul w kolejności, od najniższej do najwyższej, za pomocą bili białej.

Stoły bilardowe pokryte są filcową powierzchnią zwaną baize. Bale, które spadają ze stołu mówi się, że są "off the rails". Są one przywracane do gry poprzez umieszczenie ich "na szynach" przez osobę, która spowodowała ich wypadnięcie ze stołu, lub przez osobę, która byłaby następna przy stole, gdyby bale pozostały na baize.

Gra w bilard powstała w Indiach około pierwszego wieku. Wyewoluowała z gry w carrom, w którą grano na planszy. Gra została przywieziona do Europy przez Maurów, a następnie do Ameryki przez Hiszpanów. W bilard po raz pierwszy zagrano w Wielkiej Brytanii w XVII wieku. Stał się coraz bardziej popularny w XIX wieku i grali w niego zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Następnie gra została przywieziona do Ameryki, gdzie szybko pokochali ją ludzie w różnym wieku i z różnych środowisk. Dziś gra jest rozgrywana w wielu gospodarstwach domowych i barach na całym świecie.

Zasady, które musisz znać

 • Bezpieczeństwo przede wszystkim: Gracze muszą zawsze uważać, aby uniknąć kolizji, zwłaszcza z rękami i palcami, a także urazów oczu. Gracze muszą również uważać, aby nie wpadać na stoły i krzesła.

 • Cueing: Gracze nie mogą zginać kija podczas uderzania w białą bilę.

 • Znakowanie i uszkodzenia: Znakowanie stołu kijem lub bilą albo uszkadzanie stołu lub sprzętu jest niedozwolone i uważane za złą formę.

 • Wbijanie: Kiedy wbija się do kieszeni białą bilę, nazywa się to pottingiem. Podbicie bili jest równoznaczne z wbiciem jej do kieszeni.

 • Pozycja bil: Gracze nie mogą dotykać żadnej bili, która nie znajduje się na stole.

 • Układanie bil w stos: Osoba, która rozbija rack, musi ułożyć bile według numerów, przy czym najniżej numerowana bila znajduje się na środku rack'a, a pozostałe ułożone są w kolejności rosnącej, aż najwyżej numerowana bila znajdzie się na końcu rack'a.

 • Zatrzymanie gry: Gra musi zostać zatrzymana, jeśli bila zostanie zgubiona i pozostawiona na stole.

Różny styl i odmiany

Istnieje kilka odmian bilardu, w tym amerykański styl ośmiu bil, angielski styl ośmiu bil, prosty basen, jeden kieszeń i basen banku. American-style eight-ball jest najbardziej rozpowszechnioną odmianą bilarda graną obecnie. Jest on rozgrywany z 15 piłek: czarna piłka, żółta piłka, niebieska piłka, zielona piłka, brązowa piłka, różowa piłka, fioletowa piłka, czerwona piłka, pomarańczowa piłka, srebrna piłka, biała piłka, kula, break cue i osiem bil. Celem gry jest wbicie ósmej bili zanim zrobi to Twój przeciwnik.

 • Angielska ósemka jest rozgrywana 15 bilami: czarną, czerwoną, żółtą, brązową, niebieską, zieloną, różową, fioletową, srebrną, białą i ósemką. Celem gry jest zatopienie wszystkich 15 kul, zanim zrobi to Twój przeciwnik.

 • Prosty basen jest rozgrywany z 15 kul: czarna bila, czerwona bila, żółta bila, niebieska bila, zielona bila, brązowa bila, różowa bila, fioletowa bila, srebrna bila, biała bila, pomarańczowa bila, 8-bila i 8-bila. Celem gry jest wbicie wszystkich 15 kul zanim zrobi to przeciwnik.

 • One-pocket jest rozgrywany z 9 kul: czarna bila, czerwona bila, żółta bila, niebieska bila, zielona bila, brązowa bila, różowa bila, fioletowa bila i 8-bila. Celem gry jest wbicie do kieszeni tylko czarnej bili.

Wariacje na temat snookera

Istnieją cztery odmiany snookera: Snooker w stylu amerykańskim, snooker w stylu angielskim, snooker według zasad australijskich i snooker według zasad chińskich. W snookerze w stylu amerykańskim gra się białą bilą i 27 bilami: białą, żółtą, czerwoną, niebieską, zieloną, brązową, różową, czarną, pomarańczową, srebrną, fioletową, czarną, zieloną, niebieską, brązową, czerwoną, żółtą, białą, różową, czarną, pomarańczową, srebrną i fioletową. Celem gry jest wbicie wszystkich 27 bil przy użyciu jak najmniejszej liczby strzałów.

 • Snooker w stylu angielskim rozgrywany jest przy pomocy białej bili i 27 bil: białej, żółtej, czerwonej, niebieskiej, zielonej, brązowej, różowej, czarnej, pomarańczowej, srebrnej, fioletowej, czarnej, zielonej, niebieskiej, brązowej, czerwonej, żółtej, białej, różowej, czarnej, pomarańczowej, srebrnej i fioletowej. Celem gry jest wbicie wszystkich 27 bil przy użyciu jak najmniejszej ilości strzałów.

 • Snooker według zasad australijskich rozgrywany jest przy pomocy białej bili i 20 bil: białej, żółtej, czerwonej, niebieskiej, zielonej, brązowej, różowej, czarnej, pomarańczowej, srebrnej, fioletowej, czarnej, zielonej, niebieskiej, brązowej, czerwonej, żółtej, białej i różowej. Celem gry jest wbicie wszystkich 20 kul przy użyciu jak najmniejszej liczby strzałów.