Gra pełna ciekawostek: Historia bilarda na świecieBilard ma długą i bogatą historię, pełną fascynujących anegdot. Od pierwszej wzmianki o grze w 1366 roku, przez wprowadzenie gry na trzy kule w 1875 roku, do jej rosnącej popularności na stołach pubowych, w tym artykule omówimy niektóre z najważniejszych momentów w historii bilarda. Wszystkie one świadczą o tym, jak dynamicznie rozwijał się ten rodzaj gier. Historia bilarda wygląda inaczej w różnych krajach i regionach na świecie. Warto poznać jej poszczególne etapy, aby lepiej zrozumieć to, co dzieje się obecnie z tego rodzaju gier. Pokażemy ci również ciekawostki z życia niektórych sławnych ludzi, którzy uznali, że podstawa dobrego samopoczucia to gra w bilard.

1666 - 1768: Bilard narodził się na dworze królewskim we Francji.

Bilard pojawił się we Francji, gdyż nazywano go "grą królów". Pierwsza wzmianka o grze została znaleziona w 1666 roku. To właśnie za czasów panowania króla Francji Ludwika XIV narodziła się gra w bilard. Nazwa "bilard" ma kilka znanych wersji; najczęstszą jest ta, że jest to połączenie dwóch słów: "billiard" i "billard". Słowo "billard" w języku francuskim może mieć kilka znaczeń: "bill", "miecz", "folia", "ostrze", "hak do sekowania", "patyk z drewna". Nikt jednak nie wie na pewno, które z tych znaczeń jest najbardziej prawdopodobnym źródłem gry w bilard. Część nazwy "bilard" odnosi się do rodzaju kija i kul, które były używane w grze. Bilard jest cue sport rozgrywany na stole bilardowym z dwoma kijami i piętnaście czerwonych bil (ale czasami inne liczby kul są odtwarzane, takie jak dziewięć-ball) i sześć "kolorowe" kulki (pięć "kolory" i jedna biała bila). Celem gry jest trafienie czerwonych bil poza stół i do kieszeni na drugim końcu stołu, zapobiegając jednocześnie wbiciu kolorowych bil. # # 1769-1829: Rozwój angielskiego bilarda. Bilard jest bardzo stara gra, ale to podczas rządów angielskiego monarchy Jerzego III (1760-1820), że gra wzrosła do jego szczytu. To właśnie w tym czasie bilard był grany na królewskich dworach Francji, Rosji, Austrii i Anglii. W Anglii w bilard grali członkowie wszystkich klas społecznych, od dworu królewskiego po zwykłych ludzi. W Anglii istniało wiele sal bilardowych. Najsłynniejszą z nich był klub o nazwie Westminster Abbey; był on bardzo popularny wśród arystokratów. Ulubioną grą arystokracji był "whist", czyli gra w karty. Ta gra z kartami była popularna nie tylko wśród arystokratów, ale także wśród zwykłych ludzi. Grano w nią przy wielu stołach karcianych. W bilard grano nie tylko w salach bilardowych, ale także w domu na stole.

1830-1908: Bilard w swoim złotym wieku w Cesarstwie Francuskim.

Popularność bilarda wciąż rosła nie tylko w Anglii, ale i na całym świecie. Gra jest do dziś szeroko rozpowszechniona. W ostatnim kwartale XIX wieku w bilard grano w wielu krajach, m.in. w Rosji, Niemczech, Francji i Włoszech. Rozwój bilarda ułatwiło wynalezienie mechanicznego stołu bilardowego, który pojawił się w połowie XIX wieku. Stół ten był lepszy od stołu z suknem. Mechaniczny stół pozwalał na rozgrywanie bil przy mniejszym wysiłku. Gra w bilard była powszechna w Cesarstwie Francuskim. W drugiej połowie XIX wieku gra była bardzo popularna w koloniach francuskich. Było wiele stołów bilardowych w kawiarniach i restauracjach w Algierii, Tunezji, Senegalu, Gujanie Francuskiej i innych koloniach francuskich. Gra była niezwykle popularna w Algierii. Można było nawet znaleźć sale bilardowe w meczetach. Stoły bilardowe rozpowszechniły się również w Rosji. Pierwsze kluby bilardowe pojawiły się w Petersburgu i Moskwie.

1909-1945: Upadek tradycyjnego bilarda.

Pierwsza wojna światowa zadała poważny cios popularności tradycyjnego bilarda. Wiele sal bilardowych zostały przekształcone w warsztaty do naprawy broni. Jednak wciąż byli ludzie, którzy naprawdę kochali tradycyjną grę. Marzyli oni o powrocie dawnej popularności bilardu. Jednak II wojna światowa położyła kres tym nadziejom. Po wojnie gra w bilard niemal całkowicie zanikła.

1950-2000: Odrodzenie gier bilardowych

Po II wojnie światowej bilard prawie zanikł. Nowa era rozpoczęła się jednak w połowie XX wieku, kiedy to gra przeżyła prawdziwe odrodzenie. Sprzyjało temu pojawienie się nowych typów stołów bilardowych i kul. W efekcie powstały różne gry, z których każda miała swoje cechy charakterystyczne. Wynalezienie nowych typów stołów bilardowych pozwoliło na rozgrywanie kul przy mniejszym wysiłku. Gra stała się bardziej interesująca i dostępna dla większej liczby osób. Wynaleziono również nowe rodzaje kijów. Dzięki nim gracze mogli uderzać w białą bilę z dużo większą siłą i dokładnością. Rozwój bilarda rozpoczął się w Stanach Zjednoczonych. Było tam wielu profesjonalnych graczy bilardowych i zawodów. Bilard był bardzo popularny wśród studentów. W latach 50-tych na wielu uczelniach zaczęto budować sale bilardowe.

2001-2020: Gry i wirtualna rzeczywistość

Na początku XXI wieku bilard ponownie zmienił swoją formę. Prawie wszystkie rodzaje bilarda zostały przekształcone w gry komputerowe. Najbardziej znaną grą wideo tego typu jest "Pool Live". Gra ta rozgrywana jest na specjalnym stole wyposażonym w czujniki rejestrujące uderzenia kija i bil. Same bile wykonane są ze specjalnego materiału, który jest bardziej wytrzymały niż prawdziwe kule bilardowe. Wirtualna rzeczywistość trafiła również do bilarda. Teraz ludzie mogą grać przeciwko sobie w bilard nie tylko prawdziwymi bilami i kijami, ale także w wirtualnym środowisku za pomocą specjalnych urządzeń.