Krótka historia golfa: Jak golf stał się grą, którą znamy i kochamyJak wszyscy wiemy, gra w golfa to nie tylko sport, to także rozrywka przesiąknięta historią i tradycją. Nie oznacza to jednak, że zawsze była taka, jaką widzimy ją dzisiaj. Golf jest stale rozwijającym się sportem z bogatą historią, która sięga 15 wieku. Nowoczesna wersja gry rozpoczęła się jako "golf" w Szkocji w okresie renesansu, gdzie wiele klubów konkurowało ze sobą, aby wygrać nagrody takie jak medale lub srebrne piłki zwane "goffers". Przez cały czas, golf kontynuował ewolucję i zmiany, aż mamy współczesną grę, którą znamy i kochamy dzisiaj. Czytaj dalej, aby poznać krótką historię golfa - od jego początków w średniowieczu aż do dziś...

Początki

Gra w golfa ma swoje początki w Szkocji, a pierwsze pisemne wzmianki o niej można znaleźć w latach 1400. Pierwsi golfiści używali kijów, piłek i swoistego "pola golfowego", ale zasady gry były bardzo różne. Na przykład, najwcześniejsi golfiści grali na terenie "domu golfowego", który można było znaleźć w prawie każdym szkockim mieście. Te pola golfowe były wynajmowane dla członków, którzy następnie używali swoich kijów do uderzania drewnianej piłki w kierunku małego dołka, lub "dołka golfowego". Początki golfa są często dyskutowane, niektórzy historycy twierdzą, że pochodzi on z chińskiej gry zwanej "CHui Lai". Ta gra była grana drewnianymi kijami i piłkami, i często była grana na lodzie podczas zim.

Teorii jest kilka…

Inna teoria pochodzenia golfa jest taka, że powstał on z francuskiego sportu "pelota". Ten sport miał małą piłkę, która była uderzana drewnianymi kijami i często była rozgrywana pomiędzy dwoma miastami. Ówczesne pole golfowe było niemal dokładnym przeciwieństwem współczesnego pola golfowego. Składało się z dużego pola z kilkoma dołkami usytuowanymi w nim. W rzeczywistości pierwszy pisemny opis golfa brzmiał, że jest to "dobra rozrywka, ale niezły sposób na zarabianie na życie."

Ewolucja golfa nie była pozbawiona wyzwań. W XVI wieku było wiele prób zakazania gry w golfa, ponieważ był on postrzegany jako sposób dla bezczynnych mężczyzn na uniknięcie pracy.

Rozkwit

XVIII wiek to czas, kiedy golf naprawdę zaczął nabierać kształtu, jaki znamy dzisiaj. Pierwsze pole golfowe zaprojektowane w nowoczesny sposób było w klubie golfowym w północnej Anglii w 1772 roku. W 1780 roku wprowadzono standardową drewnianą piłkę golfową oraz standardową długość kijów golfowych. Również w tym wieku w St Andrews w Szkocji założono słynny Royal and Ancient Golf Club (R&A). Klub ten jest do dziś organem zarządzającym golfem w Szkocji i jest odpowiedzialny za ustalanie i utrzymywanie reguł golfa. W XVIII wieku golf zaczął być postrzegany jako gra odpowiednia dla wszystkich, nie tylko dla klas wyższych. W 1787 roku pierwsze kluby golfowe zostały otwarte dla kobiet, a w 1811 roku pierwszy klub golfowy został otwarty dla ludzi pochodzenia afrykańskiego.

Złote lata

XIX wiek był pomyślnym czasem dla golfa. Royal and Ancient Golf Club był bardzo wpływowy, a St Andrews stało się znane jako "Dom Golfa". Wiele nowych pól golfowych zostało zbudowanych, a wiele istniejących pól zostało przeprojektowanych. Golf był również postrzegany jako sport, w którym umiejętności i strategia odgrywały większą rolę w sukcesie niż szczęście. W tym czasie ludzie z różnych środowisk zaczęli interesować się grą w golfa. Z tego powodu powstało wiele klubów golfowych dla różnych klas społecznych, a także dla kobiet i dzieci. Niestety, era wiktoriańska nie była pozbawiona wyzwań, a na popularność golfa wpłynęło kilka kwestii. Były spory o zasady gry, było też wiele złego rozgłosu wokół golfa. Niektórzy postrzegali go jako grę, w którą grali ludzie o luźnej moralności i reputacji.

Rozwój

XIX wiek był wiekiem rozwoju, ale XX wiek przyniósł wiele zmian w świecie golfa. Golf przeszedł od bycia grą, w którą grali amatorzy do takiej, w którą grali profesjonaliści, którym płacono za ich umiejętności i czas. Golf również przeszedł z bycia granym tylko w kilku krajach do bycia granym w prawie każdym kraju na świecie. Popularność golfa nadal rośnie od XIX wieku, a liczba osób grających w golfa jest teraz większa niż kiedykolwiek wcześniej. Najwyżej opłacanym sportowcem na świecie jest golfista (od 2017 roku jest to Roger Federer z 108 milionami dolarów łącznych zarobków), a w golfa grają ludzie z wielu różnych środowisk.

Dokąd zmierzamy?

W XXI wieku golf nadal zyskuje na popularności. Nowe technologie zostały włączone do sportu, a nowe kluby i pola golfowe są zawsze budowane. Gra może zawsze ewoluować, ale z pewnością ma przed sobą świetlaną przyszłość.