Ciekawostki o bilardzie, których mogłeś nie znaćBilard jest jedną z najstarszych istniejących gier. Wszyscy graliśmy w bilard w pewnym momencie w naszym życiu i większość ludzi zakłada, że jest to łatwa gra do nauczenia się, po wszystkim, wszystko co musisz zrobić, to uderzyć piłkę z kijem. Ale jeśli podejmiesz się tej wymagającej rozrywki, bardzo szybko przekonasz się, że nie jest to tak proste, jak się wydaje.

Możesz być zszokowany wiedząc, że bilard był grą o status

Chociaż dziś kojarzymy bilard z relaksem, w przeszłości była to niezwykle konkurencyjna gra z poważnymi implikacjami statusu. To było nawet uważane za arystokratyczne pościg podczas późnych 18 i początku 19 wieku w Europie. To ze względu na projekt stołu bilardowego, który przypomina układ tabeli karty - projekt, który był związany z wysokim społeczeństwem. W niektórych przypadkach, bilard zajął nawet miejsce hazardu na imprezach high-society, zwłaszcza, że wymagało to nakładu znacznych środków, aby ustawić i grać.

W tym okresie bilard stał się również sportem. Jego popularność osiągnęła szczyt w połowie XIX wieku, kiedy to uważano go za drugi po krykiecie najpopularniejszy sport w Anglii. Jednak ze względu na status sportu i fakt, że grano w nim w publicznych salonach, bilard zaczął tracić swój arystokratyczny charakter. W rezultacie, sport zaczął tracić popularność wśród high-society folks pod koniec 19 wieku.

Początki słowa „bilard”

Uważa się, że bilard pochodzi z Bliskiego Wschodu, gdzie był znany jako "sharbash". Gra rozprzestrzeniła się w Europie podczas wypraw krzyżowych w XI wieku i została nazwana "bilardem". Nazwa ta może pochodzić od francuskiego "bilard," który był rodzajem średniowiecznego cue, lub od średniowiecznego łacińskiego słowa "bilicarius," który odnosił się do rodzaju gry w piłkę.

Bilard był popularny w 16 i 17 wieku w angielskich kawiarniach, gdzie gra była rozgrywana na stole z zielonym suknem, drewniane szyny i dwie kieszenie na każdym końcu. Dopiero w XIX wieku opracowano powszechnie używany dziś stół.

Bilard jest właściwie terminem dla wielu gier

Bilard jest właściwie terminem zbiorczym dla wielu gier, z których większość polega na uderzaniu kuli kijem i próbach zatopienia jej w jednej z kieszeni. Oprócz trzy-ball, prosta kolej, i jeden-kolei, istnieją również carom bilard i balkline bilard.

  • Three-Ball, Straight Rail - W tej grze, dwóch graczy lub zespoły dwóch graczy uderzyć bilę z szyny w próbie zatopić swoje piłki do jednej z kieszeni. Pierwsza drużyna, która wbije wszystkie trzy swoje kule wygrywa grę. Ta gra jest również czasami znana jako straight rail lub three-ball.
  • One-Rail - Ta gra jest podobna do straight rail, z tą różnicą, że jest tylko jedna szyna dla białej bili do uderzenia, co sprawia, że strzał jest znacznie trudniejszy.
  • Carom Bilard - W tej formie bilardu, dwóch graczy lub zespoły uderzyć bilę z siebie w próbie zatopienia drugiego gracza piłkę do jednej z kieszeni.
  • Balkline Bilard - Ta gra jest najbardziej skomplikowana forma bilarda, i to gra na specjalnym stole z sześciu kieszeni zamiast standardowych ośmiu.

Bilard jest właściwie dość zaawansowany matematycznie

Szacuje się, że jedna trzecia wszystkich graczy w bilard ma zawody związane z matematyką, a wielu z nich ma tytuły inżynierów lub fizyków. To dlatego, że gra w bilard i bilard jest rzeczywiście bardzo skomplikowane matematycznie. Naukowcy matematyki, którzy analizowali straight rail ustalili, że istnieje około 10 do potęgi 63 różnych sposobów, że gra może być odtwarzana. Dla porównania, istnieje tylko 10 do potęgi 50 możliwych sposobów na rozegranie partii szachów. Ta niewiarygodnie wysoka liczba jest powodem, dla którego od lat 60-tych XX wieku straight rail jest wykorzystywana jako wzorzec dla komputerowej sztucznej inteligencji.

Gra kątów i geomterii

Chociaż uderzanie kul jest głównym celem w bilardzie, jest to również gra kątów i geometrii. Istnieje wiele różnych sposobów, aby uderzyć kulki podczas gry w prostej szyny lub jednego toru. Jednakże, jeśli nie uwzględniają ilości angielski (znany również jako spin) można umieścić na bili, nie będzie w stanie trafić piłkę do kieszeni.

Aby wbić bilę do kieszeni, musisz najpierw zrozumieć kąty. Musisz wiedzieć, jak daleko trzeba się cofnąć od stołu, aby dać sobie wystarczająco dużo miejsca na wbicie bili do kieszeni. Musisz również wiedzieć, jak daleko od boku stołu musisz być, aby prawidłowo ustawić swój strzał.

Istnieje wiele różnych wariantów gry w bilard

Bilard to nie tylko jedna gra; to zbiór gier, które są rozgrywane na specjalistycznym stole przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Jedną z takich gier jest dziewięć bil, w którą gra się na mniejszym stole, dziewięcioma bilami i bilą obiektową. Osiemnastka jest rozgrywana na większym stole, z mniejszą ilością bil i większą bilą.

Jedna standardowa wersja gry, która jest odtwarzana w wielu barach i salonach gier jest jeden-pocket bilard, który jest rozgrywany na stole z długą szyną i kieszenie umieszczone tylko na końcu stołu. Innym standardowym wariantem gry jest prosta szyna, która jest rozgrywana na stole z szynami i kieszeniami na obu końcach. Carom bilard, który jest grany z mniejszymi kulkami, jest gra, w której piłka jest hit off innych bil w celu uzyskania go do kieszeni. Balkline bilard jest rozgrywany przy użyciu sześciu kieszeni na stole zamiast ośmiu.