Korzyści z uprawiania sportów precyzyjnych: Dlaczego powinieneś rozważyć podjęcie nowej aktywnościCzy szukasz sposobu na poprawę swojego zdrowia i samopoczucia? Może chcesz mieć nowe hobby lub coś, co sprawi, że Twój umysł będzie aktywny na emeryturze. Być może zawsze chciałeś spróbować czegoś takiego jak łucznictwo lub golf, ale nigdy nie znalazłeś czasu. A może jesteś zapalonym golfistą lub łucznikiem, który chce przenieść swoje umiejętności na wyższy poziom. Łucznictwo i golf to tylko dwa przykłady sportów precyzyjnych - znanych również jako sporty docelowe. Ale na czym dokładnie one polegają? W tym wpisie poznamy niektóre z wielu korzyści płynących z tych aktywności i wyjaśnimy, dlaczego są one powszechnie nazywane "sportami precyzyjnymi".

Co to jest sport precyzyjny?

Według Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego, sporty precyzyjne to takie, w których sportowcy muszą "trafiać w mały cel na duże odległości." Na igrzyskach olimpijskich i paraolimpijskich występuje wiele sportów precyzyjnych, z których najbardziej znane to łucznictwo i strzelectwo. Na czym dokładnie polegają te sporty? Łucznictwo polega na strzelaniu z łuku i strzał do celu, podczas gdy strzelanie odnosi się do strzelania z karabinu i celowania do celu.

Golf jest również uważany za sport precyzyjny, ponieważ wymaga od sportowca lądowania piłki w wąskich granicach małego dołka z odległości setek jardów. Inne sporty, które są uważane za sporty precyzyjne to rzutki, kręgle i shuffleboard. Chociaż te sporty różnią się od siebie, mają jedną wspólną cechę: wszystkie są rozgrywane przeciwko celowi.

Pewność siebie i równowaga

Jeśli kiedykolwiek próbowałeś jednego z tych sportów, prawdopodobnie zauważyłeś, że wymagają one dużej koncentracji i mogą pomóc poprawić połączenie umysł-ciało. Oznacza to, że twój umysł i ciało pracują razem, aby lepiej skoordynować swoje działania. Angażując się w łucznictwo lub golf, nauczysz się skupiać na całym ciele, zwiększając poczucie równowagi, koordynacji i pewności siebie.

Łucznictwo w szczególności jest uważane za świetny sport dla ludzi, którzy mają lęk wysokości, ponieważ wymaga stania na stabilnej platformie z nogami mocno osadzonymi na ziemi. Podczas strzelania możesz zauważyć, że oddychasz głębiej i spokojniej niż zwykle. To dlatego, że oddech jest ważnym czynnikiem pomagającym zachować spokój, koncentrację i relaks.

Korzyści zdrowotne

Łucznictwo i golf, w szczególności, mogą zrobić prawdziwą różnicę dla twojego zdrowia i dobrego samopoczucia. Golf jest fantastycznym sposobem na zwiększenie poziomu aktywności fizycznej. A badania pokazują, że łucznictwo może znacząco poprawić elastyczność sztywnych stawów. Korzyści zdrowotne z łucznictwa wykraczają poza aktywne starzenie się. Na przykład, sport ten może pomóc w zmniejszeniu objawów przewlekłego bólu. Badania przeprowadzone przez University of Queensland wykazały, że uczestnictwo w łucznictwie może potencjalnie poprawić stan zdrowia osób z przewlekłym bólem pleców.

Golf daje osobom możliwość uczestnictwa w sporcie, który może zapewnić szeroki zakres korzyści zdrowotnych, w tym zmniejszenie ryzyka chorób serca, udaru, cukrzycy, a nawet niektórych rodzajów raka. Korzyści zdrowotne wynikające z gry w golfa wynikają z kilku czynników, w tym z faktu, że golfiści dużo chodzą podczas gry.

Dobre samopoczucie psychiczne

Sporty precyzyjne mogą mieć również pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne. Dla osób zmagających się z lękiem lub depresją, łucznictwo i golf mogą być szczególnie korzystne. Sporty te zachęcają do skupienia się wyłącznie na chwili obecnej, co pozwala na uwolnienie się od wszelkich myśli, które mogą nas niepokoić. Szczególnie łucznictwo jest świetnym sposobem na relaks, ponieważ trzeba skupić się na oddychaniu i przestrzegać pewnej rutyny. To może pomóc Ci oczyścić umysł, odstresować się i poprawić koncentrację.

Jednocześnie zarówno łucznictwo, jak i golf dają możliwość stawiania sobie wyzwań i konkurowania z samym sobą. To może pomóc Ci zbudować pewność siebie i rozwinąć odporność psychiczną. Łucznictwo i golf mogą być również pomocne dla osób cierpiących na depresję, ponieważ są to zajęcia o niskim wpływie, które można wykonywać w zaciszu własnego domu, parku lub klubu.

Korzyści fizyczne

Golf i łucznictwo mogą również poprawić Twoje zdrowie i samopoczucie poprzez zapewnienie Twojemu ciału treningu sercowo-naczyniowego. Są one również świetne dla wzmocnienia Twoich mięśni i kości, poprawy równowagi i mobilności, pomagają Ci schudnąć i zachować sprawność i zdrowie w miarę starzenia się. Łucznictwo i golf są szczególnie korzystne dla osób, które cierpią na długotrwałe schorzenia lub urazy, takie jak problemy ze stawami, artretyzm czy bóle pleców. Są one również odpowiednie dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z aktywnością fizyczną i chcą ją rozpocząć w sposób łagodny i mało inwazyjny. Sporty te są idealne dla osób starszych i niepełnosprawnych, ponieważ można je uprawiać w pozycji siedzącej lub stojącej.

Korzyści społeczne

Zarówno łucznictwo, jak i golf mają również silny element społeczny. Obie aktywności są często uprawiane w grupach, albo z przyjaciółmi, albo w klubie lub na polu golfowym. Oznacza to, że będziesz miał wiele okazji do poznania nowych ludzi i nawiązania nowych znajomości.

A kiedy grasz z przyjaciółmi, możesz wyrwać się ze swojej strefy komfortu i popchnąć się, aby zrobić lepiej. To może pomóc Ci pokonać nieśmiałość, lęk lub inne negatywne uczucia lub myśli, które mogą Cię powstrzymywać. Łucznictwo i golf mogą również pomóc Ci w budowaniu umiejętności komunikacyjnych i nauczeniu się, jak pozytywnie angażować się w kontakty z innymi ludźmi.