Zabawne fakty o golfie, których nie znałeś!Golf to wymagająca i satysfakcjonująca gra. Dobrze wykonany swing może wydawać się momentem doskonałej równowagi, podczas gdy nietrafiony strzał może pozostawić uczucie frustracji. Golf ma również reputację "sportu klubowego", ponieważ jest zazwyczaj rozgrywany w miejscach z ekskluzywną klientelą, która jest starsza, biała i zamożna. Został nazwany "grą człowieka pracującego", ponieważ jest przystępny do gry na prawie każdy budżet. Historia golfa sięga wieków, przy czym jego początki pozostają czymś w rodzaju tajemnicy wśród historyków golfa. Ten artykuł przedstawia kilka mniej znanych faktów o tej popularnej rozrywce.

Zasady gry w golfa są bardzo stare!

Reguły golfa zostały ustandaryzowane w połowie 19 wieku. Reguły, które są teraz integralną częścią gry, jak "reguła ulgi" (która pozwala graczom wziąć karne uderzenie i upuścić piłkę w pobliżu naruszenia, jeśli sami je spowodowali) i zasady "out of bounds" zostały ustanowione w połowie XIX wieku. Pierwsze skodyfikowane zasady gry w piłkę nożną powstały w 1863 roku, a pierwsze oficjalne zasady gry w baseball zostały ustanowione w 1845 roku. Gra w golfa jest o setki lat starsza niż sporty, które Amerykanie najbardziej kojarzą z links.

W golfa grano na całym świecie

Golf był grany w wielu krajach na całym świecie, ale współczesna gra jest zwykle śledzona w Szkocji, gdzie powstała jako rozrywka wśród szlachty. Najstarszym klubem golfowym na świecie jest Royal and Ancient Golf Club of St. Andrews w Szkocji, który został założony w 1633 roku. R&A jest również odpowiedzialna za standaryzację zasad gry w golfa. Golf był kiedyś sportem olimpijskim, ale został usunięty z programu olimpijskiego w 1899 roku, ponieważ organizatorzy uważali, że gra jest zbyt skomplikowana, aby być sportem widowiskowym. W golfa gra się na paraolimpiadach od czasu rozpoczęcia igrzysk w 1960 roku.

Najlepsi w historii

W całej historii golfa było wielu wielkich golfistów, z których wielu jest nazwiskami domowymi. Do wielkich golfistów należą: Arnold Palmer - Jack Nicklaus - Tiger Woods - Gary Player - Bobby Jones - Ben Hogan - Harry Vardon - Sam Snead - Payne Stewart - Gary Mundy - Bobby Locke - Gene Sarazen - Louise Suggs - Mark Wiebe

Ciekawostki o sprzęcie golfowym

 • Kije golfowe są odpowiedzialne za większość kontuzji, które zdarzają się na puttingu. Najczęstszym urazem jest stresowe złamanie goleni (spowodowane uderzeniem o podłoże podczas uderzenia piłki).
 • Piłka jest jedynym elementem wyposażenia, który pozostał praktycznie niezmieniony. Pierwsze piłki były wykonane ze skóry, wypchane piórami i związane sznurkiem. Dzisiejsze piłki wykonane są z materiałów syntetycznych, które są ciasno zwinięte i pokryte wgłębioną powierzchnią.
 • Piłki golfowe bardzo się zmieniły na przestrzeni lat, ale zasady gry również bardzo ewoluowały. Liczba dołków na polu golfowym wzrosła z 9 do 18. Wielkość pola wzrosła z około 6,750 jardów do około 7,800 jardów, a liczba uderzeń na rundę, które dobry golfista może wykonać, zmniejszyła się z około 36 do około 28.
 • Większość golfistów nie zdaje sobie sprawy, że w 18-dołkowej rundzie przechodzą około dziewięciu mil.

Ciekawe fakty o polach golfowych

 • Najstarsze pole w Szkocji znajduje się w St. Andrews i pochodzi z 1654 roku. Najstarsze pole w Anglii to Mylands koło Londynu, które zostało zbudowane w 1574 roku. Najstarsze pole golfowe w Stanach Zjednoczonych to Mid Ocean Club w New Jersey, które powstało w 1888 roku.
 • Najdroższym polem na świecie do wybudowania jest Wynn Las Vegas, które powstało kosztem 250 milionów dolarów. Najdroższym na świecie kursem do gry jest St. Andrews, który kosztuje 500 dolarów za rundę.
 • Najtrudniejsze pole na świecie do gry to Links at Carnoustie, które jest tak trudne, że tylko kilku golfistów na świecie kiedykolwiek strzeliło tam rundę poniżej 80.
 • Rekord świata w najdłuższym putcie golfowym wynosi 68 stóp, 4 cale i został osiągnięty przez Roberta Smitha w 1988 roku.

Ciekawostki ogólne

 • Pierwsze piłki golfowe były wykonane ze świńskiego pęcherza. Później piłki były robione z owczej skóry garbowanej ludzkim moczem. Nadawało to piłkom żółty kolor, więc nazywano je również "guts" lub "gutties".
 • Uważa się, że termin "fore" został po raz pierwszy użyty przez XI-wiecznych żołnierzy, którzy wysyłali swoje strzały w kierunku wroga krzycząc "to the fore". W XIV wieku golfiści zaczęli krzyczeć "fore", aby ostrzec ludzi, aby zeszli z drogi, gdy mieli uderzyć swoje piłki golfowe.
 • Golf jest jedynym sportem, który używa zegara do mierzenia wyników gracza.
 • Najdłuższy dołek w golfie to 8 dołek na polu St. Andrews w Szkocji, który ma 575 jardów długości. Najkrótszy dołek jest również w St. Andrews i ma tylko 108 jardów długości.

Golf to wymagająca i satysfakcjonująca gra

Dobrze wykonany swing może wydawać się momentem doskonałej równowagi, podczas gdy nietrafiony strzał może pozostawić uczucie frustracji. Golf ma również reputację "sportu klubowego", ponieważ zazwyczaj gra się w nim w miejscach, gdzie przebywa ekskluzywna klientela - starsza, biała i zamożna. Został on nazwany "grą człowieka pracującego", ponieważ jest przystępny do gry na prawie każdy budżet. Historia golfa sięga wieków wstecz, przy czym jego początki pozostają czymś w rodzaju tajemnicy wśród historyków golfa. Ten artykuł przedstawia kilka mniej znanych faktów o tej popularnej rozrywce.