Przedstawiamy ciekawe fakty dotyczące gry w bilardKiedy myślisz o bilardzie, twój umysł nieuchronnie wędruje do obrazów wiktoriańskich dżentelmenów i zadymionych sal bilardowych, które uwielbiali odwiedzać. Ale jest o wiele więcej do tej gry, niż się wydaje. Ma ona długą historię, która sięga kilku wieków wstecz. Gra w bilard sięga co najmniej XV wieku, kiedy to była znana jako "Billardam" w Niemczech i "Vingillard" we Francji. Słowo "billiard" po raz pierwszy pojawiło się w języku angielskim około 1600 roku, odnosząc się do rodzaju gry karcianej zwanej "whistling billiard" lub "whistable billiard". W XVIII wieku bilard zyskał popularność jako rozrywka dla dżentelmenów. W połowie XIX wieku nowe odmiany, takie jak krokiet bilardowy i bagatela, stały się popularne wśród członków wyższych sfer.

Ogólne ciekawostki

Bilard jest bardzo starą grą, sięgającą XV wieku. Nic więc dziwnego, że pierwsze stoły były prostymi, domowymi sprawami. Jednak ich wygląd zmieniał się radykalnie na przestrzeni wieków. Podczas gdy XVII-wieczne stoły były drewniane, te wykonane po 1750 roku były często wykonane z zielonego baize (rodzaj grubej tkaniny). Wybierano ją, ponieważ była tania, trwała i łatwa do czyszczenia. Była również barwiona na zielono, aby ukryć ślady poprzednich gier. Stoły również ewoluowały, gdy ludzie zaczęli używać innych materiałów do ich budowy. W połowie XIX wieku stoły były wykonywane z łupka, który do dziś jest najpopularniejszym materiałem. W XIX wieku wykonywano je z bukszpanu.

Co musisz wiedzieć o sprzęcie

Gra w bilard nie jest kompletna bez stołu, kijów bilardowych, bil i kilku innych rzeczy. Przyjrzyjmy się sprzętowi używanemu w grze w bilard.

  • Stół - Jak widzieliśmy, stoły przeszły wiele zmian i ewolucji na przestrzeni lat. Nowoczesne stoły są zazwyczaj wykonane z łupka i pokryte zielonym suknem (w przypadku stołów bilardowych) lub suknem baize (w przypadku snookera i innych gier stołowych). Stół składa się z ramy, poduszek, łoża, szyn i pokrycia.
  • Kij - Kij jest częścią gry, którą gracze uderzają kule, aby wysłać je w kierunku kieszeni. Pierwsze kije były wykonane z drewna, ale z czasem stały się bardziej powszechne kije wykonane z innych materiałów, w tym trzciny, włókna i sizalu. Nowoczesne kije są zazwyczaj wykonane z drewna, z drewnianą lub sztuczną końcówką.

Rozgrywka

Gry bilardowe dzielą się na dwie kategorie: carom i pocket.

  • Carom - Carom gry, takie jak trzy poduszki bilard, są rozgrywane na stole bez kieszeni. Gracze zdobywają punkty poprzez uderzanie bil poza stół i w bilę innego gracza. Gry Carom mogą być rozgrywane przez dwóch graczy (single) lub czterech graczy (double) w tym samym czasie.
  • Pocket - gry kieszonkowe, takie jak nine-ball, są rozgrywane na stole z kieszeniami. Celem tych gier jest zatopienie wszystkich swoich kul, zanim zrobi to przeciwnik. Gry kieszonkowe są rozgrywane przez dwóch graczy.

Wszystko o sławnych graczach

Bilard jest jedną z najstarszych gier, ale wciąż grają w nią miliony ludzi rocznie. Oczywiście, wiele z nich to prawdopodobnie przypadkowi gracze, którzy cieszą się grą w bilard teraz i potem. Ale bilard przyciągnął również sławnych graczy na przestrzeni lat, którzy wykorzystali grę, aby stać się sławni w ich własnych prawach. Jednym z najbardziej znanych graczy był Sir Frederick William G br, który pochodził z Wielkiej Brytanii. Jest on uważany za najlepszego gracza, jakiego gra kiedykolwiek widziała. Zdominował grę w swoim najlepszym okresie i nawet po śmierci nadal jest uważany za najlepszego. Był pierwszym graczem, który zaliczył 100 przerw i posiadał kilka rekordów. Crammond był szkockim zawodowym graczem, który był również autorem i nadawcą. Był znany jako "profesor bilarda". Był pierwszym graczem, który złamał 100 breaków w meczu pokazowym.

Gdzie można pobierać naukę gry w bilard

Najlepszym miejscem na naukę gry w bilard jest profesjonalny instruktor gry w bilard. Jeśli chcesz nauczyć się najlepszego sposobu gry w bilard, najlepiej uzyskać profesjonalne instrukcje. Instruktor bilarda pokaże Ci, jak grać we wszystkie najpopularniejsze gry, takie jak bilard, snooker, karom. Instruktorzy mogą również nauczyć Cię różnych rodzajów uderzeń i kontrolowania białej bili w celu uzyskania bardziej zaawansowanych trików.

Bilard to gra zręcznościowa i strategiczna. Można w nią grać na wiele różnych sposobów, ale najpopularniejszą wersją jest bilard karomowy. Gra się na stole z sześcioma kieszeniami, które są ułożone w trzech rzędach po dwie kieszenie każdy. Istnieje wiele sposobów gry w bilard karomowy, ale najpopularniejszym jest bilard prosty. Celem tej gry jest jak najszybsze wykorzystanie bili białej do wbicia bil w kolejności numerycznej z jednego końca stołu do drugiego końca. Zasady gry są proste i może w nią grać każdy.

Istnieje wiele odmian bilarda, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Wszystkie odmiany gry są na swój sposób ciekawe. Więc jeśli nigdy wcześniej nie grałeś w tę grę, koniecznie spróbuj!